Ako si vybrať správnu golfovú loptičku

 
 
 
Stará Vajnorská 37
Bratislava - Zlaté piesky
Po - Pi: 10:00 - 19:00
So - Ne: 10:00 - 18:00
0948 012 233
info@golfuniverse.sk
Facebook

 

 
 

Profesionálna
golfová predajňa a e-shop

 
 
 
 
 
 

Ako si vybrať správnu golfovú loptičku

ako si vybrať správnu golfovú loptičkuSte si istý že hráte tou správnou golfovou loptou, ktorá najviac zodpovedá Vašej golfovej hre? Informácie v článku Vám pomôžu preniknúť hlbšie do témy výberu golfovej lopty. Vaša budúca kúpa golfových lôpt už nebude len hádaním ale vyberiete si tú najlepšiu loptu práve pre Vašu hru... 

 

Počas viac ako 8 rokov čo sa popri výuke golfu venujem aj profesionálnemu poradenstvu pri výbere golfového vybavenia pre rôzne úrovne hráčov som dospel k nasledovnému zisteniu. Takmer všetky kategórie hráčov strávia veľmi veľa času testovaním palíc, ale ešte som nezažil prípad, že by hráč zakúpil viacero rôznych balení loptičiek so slovami, že potrebuje otestovať, ktorá lopta mu najviac vyhovuje. Preto by som sa rád v tomto čísle venoval radám ako si vybrať tú najvhodnejšiu loptu pre konkrétnu úroveň hráča a ozrejmil aké druhy loptičiek môžete vo svojom golfovom obchode zakúpiť.

 

Začnite základnými otázkami

V prvom rade je potrebné začať od seba.

Položte si tieto otázky:

  • Akú úroveň golfu dosahujete? Lopta pre začiatočníka má iné parametre ako tá s ktorou hrá Tiger Woods.
  • Ako vyzerá vaša štandardná hra?
  • Hráte slice alebo hook?
  • Sú vaše rany dlhé alebo krátke?
  • Požadujete od lopty viac alebo menej spätnej rotácie?
  • Čo od lopty očakávate?
  • Potrebujete od lopty viac rotácie alebo požadujete radšej dlhšie odpaly?
  • Preferujete mäkký kontakt pri patovaní alebo vám vyhovuje chrumkavejší pocit pri údere na greene?
  • Hrávate zvyčajne vo veternom prostredí alebo v bezvetrí?

Až po zodpovedaní tých otázok si môžete vybrať tú správnu golfovú loptu.

 

Začiatočníci

Začiatočníci to majú z golfistov najjednoduchšie. Ich výber sa zvyčajne obmedzuje na 2-vrstvové lopty, ktoré sú cenovo najvýhodnejšie. Ale aj tu sú medzi loptami rozdiely. Vnútro lopty síce ostáva takmer stále rovnaké, mení sa ale povrchová úprava a to konkrétne ich tvrdosť. Aj začiatočník dokáže cítiť pri krátkej hre či hrá s kameňom za 50 centov bez akejkoľvek spätnej väzby pri údere, alebo si doprial radosť z hry s “investíciou” cca 1 euro a dokáže lepšie odhadovať vzdialenosť úderov pri patovaní alebo čipovaní.

Môj tip: Strata JET, Callaway Warbird, Titleist DT Solo.

 

Stredne pokročilí hráči

Stredne pokročilí hráči už presnejšie vedia aká je ich typická rana. Následne už vedia povedať ako by si želali ranu zmeniť. Pre týchto hráčov odporúčam 2 a 3-vrstvové lopty, ktoré sa vyrábajú v rôznych variantách. Od toho istého výrobcu si nájdete lopty, ktoré majú rôznu kompresiu (tvrdosť), čím priamo ovplyvníte vzdialenosť rán z odpaliska ako aj cit na loptu pri krátkej hre. Taktiež sa nájdu lopty s rôznou povrchovou úpravou dimplov (aerodynamických dierok), ktoré priamo ovplyvňujú rotáciu čím si síce dosiahneme “lepkavý” dopad lopty na green ale na druhej strane to zväčší slice alebo hook. Cenovo sa tieto lopty pohybujú od 2,50 do 3,50 eur.

Môj tip: Titleist NXT alebo NXT Tour, Callaway Supersoft alebo SuperHot, TaylorMade Project (a) alebo Mizuno JPX

 

Pokročilí hráči

Pokročilí hráči by mali jednoznačne vyberať v kategórii 3-4 vrstvových lôpt. Tieto lopty od popredných výrobcov disponujú technológiou, ktorá predĺži drive z odpaliska pri vysokých švihových rýchlostiach (správa sa ako tvrdá lopta bez výraznejšej rotácie) a pri greene je dostatočne mäkká s vyššou rotáciou. Pri single handicap hráčoch ale jednoznačne platí jedna rada: Testujte!

Môj tip: Titleist PRO V1 alebo PRO V1x, Callaway ChromeSoft  TaylorMade Tour Prefered.

 

Správny výber lopty vám poskytne dodatočnú radosť z golfovej hry a dôležitosť tohto výberu je prinajmenšom rovnaká ako výber golfových palíc.

 

Tento článok pre Vás pripravil profesionálny golfový tréner Miroslav Wieger ml. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia